Облекчава болката и възпалението

Информация за болката

Болката, според „Международната асоциация за изучаване на болката“, е „неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с актуално или потенциално увреждане на тъканите. Тя е най-ранният симптом на увреда на тъканите или на заболяване“.

Осъзнаването на болката е различно при всеки човек. Някои хора имат по-висок праг на поносимост към нея, а други по-нисък. Как възприемаме болката зависи от това къде се е породила тя и как се е предала към мозъка. Начина, по който мозъкът ни ще реагира на болка зависи от хормоните, гените ни, емоционалното ни състояние и много други фактори. Ето защо всеки човек има различна поносимост към болка. Това означава и, че методите за нейното облекчаване са различни за всеки човек.

Често е трудно да се определи точната локацията на болката. Причината е, че тя може да се породи на едно място, а усещането за нея да се изрази на друго. Например болен зъб може да причини главоболие. Болката е възможно да идва и от няколко източника едновременно. В случаите когато е трудно да локализирате болката, противовъзпалителните и обезболяващите лекарства помагат за облекчаване на болката, независимо от нейната интензивност.

Видове болка

Болката, според „Международната асоциация за изучаване на болката“, е „неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с актуално или потенциално увреждане на тъканите. Тя е най-ранният симптом на увреда на тъканите или на заболяване“.

Остра болка

Острата или ноцицептивна болка се причинява от прекомерното дразнене на болковите рецептори и аферентните сетивни пътища на периферната нервна система от различни фактори:
  • Механични
  • Термични
  • Химични
  • Възпалителни
Острата болка се определя по степента на нейната продължителност. Тя може да трае минути, часове, до няколко дни, като е по-лесна за лекуване. Третира се с аналгетик – например с Бестарен®.

невропатична болка

Невропатичната болка се различава от острата (ноцицептивната), тъй като включва нарушение в невронната структура. Възниква в резултат от заболяване или нараняване на самата нервна тъкан. Това може да наруши способността на сетивните неврони да предават коректно информацията към таламуса. Мозъкът интерпретира болкови стимули, за които няма очевидна причина. Болката може да възникне и в отсъствието на конкретно нараняване, ако самите ноцицептори и сетивните пътища не функционират адекватно.

хронична болка

Хроничната болка може да няма конкретна причина или да е свързана с развитие на определено заболяване. Понякога такава болка има психосоматична или психогенна причина. За хронична обикновено се счита болка , която продължава над 6 месеца. Причината, степента и силата, както и специфичните симптоми могат да варират. Понякога неуспешното лечение на острата болка може да доведе до хронифицирането й.

Според локацията

Болката може да се класифицира и според нейната локализация, например: коремна болка (при храносмилателни проблеми, нарушения в половата система, менструални болки и др.), главоболие (причинено от мигрена, натрупване на налягане в синусите, хормонално главоболие), зъбобол (причинен от стискане или триене на зъбите, или кариес), болка във врата (шията), болка в горните крайници, болка в ставите (артралгия, артрит, бурсит, възпаление на сухожилие), болка в мускулите (претоварване, травма, вирусна инфекция), болки в гърба и кръста (дискова херния) и т.н. Най-често срещаните болки според тяхната локализация са болките в гърба и кръста, болките в шията или врата, главоболието и т.н.

Бестарен® е противовъзпалително, обезболяващо лекарство без лекарско предписание